Cookies nastavení

Vaše soukromí je důležité. Můžete si vybrat nastavení cookies níže.

Údržba vody v karavanu

04.01.2024 11:04 Sortiment

Čistá voda v karavanu 

Každý karavanista to zná a používá: sladkou vodu, ale často je kolem ní velká záhada. Možná jste si již položili otázku, jak správně nainstalovat vodovodní systém? Co jsou vodní filtry a proč je potřebujete?

V tomto příspěvku na blogu odhalíme některé záhady a ukážeme vám jeden způsob, jak nainstalovat vodní systém do vašeho karavanu.

Ať už jde o vaření, sprchování nebo mytí nádobí – čerstvá voda je v dnešní době nezbytnou součástí karavanu. Důvody, proč je v karavanu potřeba čerstvá voda, mohou být různé. Od vody používané k vaření až po vodu, která vychází ze sprchy, je k dispozici vše. Nejčastějším využitím je stále známá voda na vaření.

Než se pustíme do podrobností, měli byste se zamyslet nad tím, kde se v karavanu nachází vaše nádrž na sladkou vodu a vaši spotřebitelé. Spotřebitelé máme na mysli například kohoutek nebo venkovní sprchu. Pokud to nyní víte, můžete buď nainstalovat hadici na pitnou vodu s látkovou vložkou , nebo můžete nainstalovat potrubní systém, například zásuvný potrubní systém Carbest. 

Jasnou výhodou zásuvného potrubního systému Carbest  je, že je bezpečný pro potraviny a vydrží tlak až 12 barů při teplotě 23 stupňů. Poloměr ohybu je 85 mm. Spojky a potrubí ze zásuvného potrubního systému CARBEST  jsou opakovaně použitelné. Máte také výhodu velkého výběru různých konektoru a adaptéru , jako je uzavírací kohout. Pomocí uzavíracího kohoutu můžete například zabránit vytékání vody z hadice při výměně filtru. Existuje však také mnoho dalších adaptérů, které jsou velmi užitečné pro vodní systém v karavanu. Jako například rohová spojka která má úhel 90 stupňů a umožňuje vám rychle a snadno dostat vodovodní potrubí za každý roh!


Zásuvný potrubní systém od CARBEST  s výběrem různých adaptérů.

Zásuvný potrubní systém CARBEST


Co je vodní filtr a jak funguje?

Než se pustíme do přesných detailů a toho, jak vodní filtr funguje, musíme si nejprve ujasnit, jaké problémy mohou s vodou nastat. Kromě netěsného vodního systému se ve vodním systému mohou usazovat i bakterie, choroboplodné zárodky nebo mikroorganismy, které jej znečišťují. Obecně lze konstatovat, že ve vodě jsou vždy choroboplodné zárodky, ale v nízké koncentraci. Tato nízká koncentrace nemusí být nutně škodlivá pro nás lidi, ale pokud je voda ve vodní nádrži delší dobu neupravena, mohou se přítomné choroboplodné zárodky přemnožit a voda se tím pádem převrhne.

Při doplňování čerstvé vody v kempu nebo na zásobovacím místě se může stát, že ve vodě zůstane písek nebo řasy. S tím může pomoci vodní filtr. Vodní filtry totiž obsahují různé propustné materiály, které umožňují proudění vody. V závislosti na typu vodního filtru se v něm mohou zachycovat různé látky jako chlór nebo bakterie, a jsou proto z vody odfiltrovány.

Vodní filtry se často spoléhají na filtr s aktivním uhlí, který je obvykle schopen z vody odfiltrovat různé látky, jako jsou: chlór, zbytky léčiv, rozpouštědla, pesticidy a jemné částice, jako je rez, vápenné vločky nebo písek. Kromě toho jsou neutralizovány případné poruchy chuti ve vodě. V našem případě jsme použili aktivní filtrační patronu od Alb , která filtruje výše zmíněné škodliviny.

K odfiltrování bakterií a choroboplodných zárodků z vody se často používá přídavný vodní filtr. V našem příkladu je to patrona Nano od firmy Alb, která filtruje bakterie a viry z vody pomocí membrány z dutého vlákna s propustností 0,1 µm.

Tyto vodní filtry se pak musí měnit v různých rytmech v závislosti na vodním filtru. Často je čas na výměnu filtru 3 až 6 měsíců nebo určitý průtok vody. V našem příkladu jsme nainstalovali vodní filtr Alb Filter FUSION Active + Nano od výrobce Alb.

Existují dokonce vodní filtry, které využívají k dezinfekci vody vestavěné UV lampy UV záření ničí buněčné jádro zárodků.


Zásuvný potrubní systém od CARBEST s Alb filtrem.

CARBEST zásuvný potrubní systém čtvercový


Jak udržet nádrž na vodu čerstvou?

Existuje několik způsobů, jak udržovat nádrž na vodu čistou a vodu čerstvou. Předně je třeba říci, že následující popis nedokáže proměnit špatnou nebo zatuchlou vodu na vodu čistou. Ukážeme vám, jak udržet vodu čistou a vyhnout se převrácení.

První možností je dezinfekce vody pomocí chlorovaných přípravků. Chlór zabíjí choroboplodné zárodky a viry ve vodě. To však nebrání obnovenému klíčení. Pak bychom doporučili druhou možnost, šetření vodou. Aby přípravek správně účinkoval, je důležité dodržovat dávkování výrobce. Nedoporučujeme přístup, který pomáhá více. Chlór lze také použít k dezinfekci celé vodní nádrže, pokud je špinavá nebo pokud byla naplněna nečistou vodou.

Údržbu vody pomocí iontů stříbra praktikují nadšenci mobilních domů již dlouhou dobu. Ionty stříbra zabraňují množení bakterií, plísní a virů. Nemělo by se zapomínat, že ionty stříbra vodu pouze konzervují a nedezinfikují. Proto existují různé kombinované přípravky , které vodu dezinfikují a zároveň konzervují. Jaký přípravek nakonec použijete, je věcí vkusu a záleží na vašem chování při kempování. V tomto příkladu používáme Micropur ME 1000F  od společnosti KATADYN.